Komenda Hufca ZHP Krosno im. Jana i Stanisława Magurów

Turniej strzelecki o puchar Komendanta Hufca Krosno

Tradycją obchodów Święta Niepodległości jest organizowany przez 19 Drużynę Harcerską w Jaszczwi Zlot Drużyn Hufca Krosno. W tym roku odbył się on w dniach 10 – 11 listopada.


W zlocie oprócz drużyny harcerskiej z Jaszczwi, wzięły również udział drużyny z Jedlicza, Potoka, Moderówki, Krościenka Wyżnego, Łężan oraz Zręcina. Zgodnie z tradycją, Zlot rozpoczął się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawionej w Kościele Parafialnym w Jaszczwi, a następnie harcerze oraz licznie zgromadzeni goście przeszli pod pomnik Niepodległości by tam złożyć wieniec oraz minutą ciszy uczcić pamięć poległych bohaterów. Głównym punktem pierwszego dnia zlotu była uroczysta wieczornica harcerska, w której oprócz harcerzy wzięli udział: zastępca burmistrza Gminy – Piotr Rostek, komendant Hufca Krosno dh.hm. Waldemar Basak, instruktorki i instruktorzy harcerscy, nauczyciele oraz rodzice. Część artystyczna przygotowana przez drużynę z Jaszczwi była poświęcona Orlętom Lwowskim – młodzieży, a w tym i harcerzy, którzy w listopadzie 1918 roku walczyli o Polskość Lwowa. Podczas wieczornicy, w imieniu Komendy Związku Drużyn Ziemi Jedlickiej, zostały złożone podziękowania panu Burmistrzowi za pomoc i wsparcie dla grupy harcerzy, którzy w tym roku wzięli udział w Światowym Zlocie Harcerstwa Polskiego, jaki odbył się w Kielcach. Tradycyjnie już podczas wieczornicy panowała prawdziwie ciepła, harcerska atmosfera, a piosenki przeplatane były wspomnieniami i wypowiedziami zaproszonych gości. W trakcie wieczornicy odbył się również obrzęd złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego. Po raz pierwszy harcerski Krzyż otrzymał dh. Michał Wojdyła z Jaszczwi.

Wieczorem, drużyny biorące udział w Zlocie mogły popisać się swoją wiedzą o Polsce w zorganizowanym quizie wiedzowo-sprawnościowym, który nosił nazwę „Wieczór biało-czerwony”. Uczestnicy przebrani i pomalowani w biało-czerwone barwy odpowiadali na pytania z historii, kultury, geografii i sportu, a także rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych – jednym słowem radośnie świętowali Dzień Niepodległości.

W drugim dniu Zlotu odbył się okolicznościowy turniej strzelecki o puchar Komendanta Hufca Krosno. W kategorii indywidualnej zwyciężyła dh. Agnieszka Nikody (Jaszczew) przed Elżbietą Kochanek (Jedlicze) i Katarzyną Piotrowską (Jaszczew). Drużynowo najlepszą okazała się 19 Drużyna Harcerska z Jaszczwi, drugie miejsce przypadło Drużynie Wędrowniczej z Jedlicza, a miejsce trzecie zajęła 12 Drużyna Harcerska z Potoka.

Piotr Lubaś

WARTO ZAJRZEĆ

AKCJA 1% DLA ZHP