LAS 2006

Wśród wieloznaczności znaczeń w języku polskim ciężko doszukać się innego znaczenia dla słowa las. Przecież las zawsze był, jest i będzie skupiskiem drzew, pewnym ekosystemem, siedliskiem fauny i flory. Jednakże las to także pewien skrót- Letnia Akcja Szkoleniowa.
Letnia Akcja Szkoleniowa to harcerska impreza organizowana przez kadrę kształcącą naszej chorągwi pod patronatem druhny komendantki. Celem akcji jest wyszkolenie harcerek i harcerzy, wyznaczonych przez swoich drużynowych, na dobrych organizatorów i sprawnych drużynowych. Istotą kursu jest także zapewnienie ciągłości istnienia drużyn, a zarazem całego związku.

Tegoroczny LAS odbył się na półwyspie Myczkowskim w dniach od 16 do 23 sierpnia. Po dojeździe do Sanoka organizator zapewnił nam przejazd z Sanoka do miejsca docelowego.
Naszą bazą noclegową była stanica Hufca Sanok. Trzeba tu napomknąć, że baza ta jest bardzo dobrze wyposażona ma wiele domków noclegowych, stołówkę z umywalnią i prysznicami oraz świetlicę i boiska. Co więcej jest możliwość skorzystania ze sprzętu wodnego.

Z naszego hufca na kursie znaleźli się: Gabriela Jabłońska, Celina Lorenc, Katarzyna Czapor, Jakub Boguski, Jacek Dziedzic, Dominik Jagieła, Piotr Krupa i Piotr Wierdak. Wszyscy świetnie się spisali. Każdy pokazał swoją klasę i umiejętności. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że każdy z nich ukończył ten kurs i dostał dyplom. Wiele z nadesłanych meldunków bardzo podobało się kadrze.

LAS to nie byli tylko ludzie z Hufca Krosno. Na kurs przybyło wielu harcerzy z różnych środowisk. Mimo wszystko razem wszyscy świetnie się bawiliśmy od samego początku. Już pierwszego wieczora pierwsze lody zostały przełamane. W przerwach między zajęciami wspólnie rozmawialiśmy i „świrowaliśmy”. Na obrzędowych zbiórkach i ogniskach mogliśmy poznać zwyczaje innych drużyn i środowisk oraz pokazać nasze. Także w nocy pomimo ciszy nocnej przesiadywaliśmy razem i nieraz robiliśmy głupie rzeczy. Szybko odrzuciliśmy myśl, że uczestnicy kursu będą dziwni i nie do zabawy. Szalone pomysły innych druhów i druhen często nas zaskakiwały. Ludzie okazali się bardzo mili i sympatyczni. Razem zintegrowaliśmy się co dobrze wróży naszemu regionalnemu harcerstwu. O ile lepiej byłoby gdyby za 10 lat część ludzi z kursu stanowiłaby komendę chorągwi ?

Przede wszystkim LAS był jakby nie było pracą. Codzienne wykłady nieraz nużyły, jednak wiele z nich była bardzo pożyteczna i wiele w nas zmieniła. Notatki i zdobyte doświadczenie pozwolą nam lepiej kierować pracą w drużynach czy nawet zastępach. W sumie spędziliśmy 110 godzin na wykładach doliczając do tego czas włożony w realizację samokształcenia i opracowywania meldunku. Wśród zajęć na kursie były m.in. podstawy wychowawcze w ZHP, wiedza o ZHP i organizacjach światowych, metodyka harcerska, umiejętności planowania pracy, bezpieczeństwo w drużynie. Ponadto poznaliśmy dokumentację drużyny, sposób gospodarowania finansami oraz nauczyliśmy się podstawowych technik harcerskich.
Mieliśmy także bardzo ciekawe zajęcia z komunikacji interpersonalnej jak i wiele innych zajęć. Podczas kursu wykonywaliśmy też zadania domowe, którymi były konspekty zbiórek oraz plan pracy drużyny na cały rok.

Oprócz pracy był też czas na relaks. Pewnego dnia udaliśmy się na zaporę w Solinie, gdzie spędziliśmy pół dnia. W czasie kursu miał też miejsce dzień pamięci o Janie Harasymowiczu.
Przybyło wielu gości, w tym wielu artystów oraz żona ś.p. poety. Wieczorem odbył się cudowny wieczorek literacki wypełniony dziełami artysty oraz muzyką. Wielu z nas zapewne na długo zapamięta ten magiczny czas.

Tydzień na kursie zleciał bardzo szybko. Ledwie przyjechaliśmy, a już musieliśmy wracać. Pożegnaliśmy wielu znajomych i z wielkim żalem i garścią wspomnień wróciliśmy do Krosna. 2 grudnia miało miejsce wręczenie dyplomów, na które przybyła większość uczestników. Odżyły dawne wspomnienia i zobaczyliśmy znajome twarze. Również teraz było sympatycznie. Patrząc z perspektywy czasu, uważam, że LAS był bardzo znaczącym doświadczeniem.

dh Jacek Dziedzic
Szczep Harcerski "Górskie Bractwo"
13 DH "Delta"