Komenda Hufca ZHP Krosno im. Jana i Stanisława Magurów

Podsumowanie Warsztatów Wędrowniczych "Zapaleńcy"

W dniach 30.11 - 02.12.2012 r. w naszym Hufcu odbyły się Warsztaty Wędrownicze "Zapaleńcy". Pierwszego dnia po przybyciu wszystkich uczestników odbyły się zajęcia mające na celu lepsze poznanie się, integrację oraz podział na zastępy.

Podczas tych zajęć uczestnicy układali puzzle dzięki, którym poznali podział na zastępy. Jednym szło szybciej, drugim wolniej. Jednak obydwa zastępy wykonały zadanie wykazując się umiejętnością analitycznego myślenia lub kreatywnością. Podczas tych zajęć uczestnicy zapoznali się również z różnymi typami ról grupowych jakie występują w zespołach oraz dowiedzieli się jakie cechy charakteryzują każdą z nich.

Pozostałe zajęcia odbywające się tego dnia pozwoliły poznać podstawy metodyki wędrowniczej, zrozumieć symbolikę Wędrowniczej Watry oraz Dewizę Wędrowniczą. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję wymienić swoje poglądy na temat tego, czym jest wędrownictwo, kim jest Wędrownik oraz do czego dąży.

Kolejnego dnia po pobudce i śniadaniu zastępy "wyszły w świat", aby spełnić dobry uczynek. Jeden z nich pomógł w sprzątaniu kościoła natomiast drugi w porządkach przy plebanii. Po powrocie do szkoły uczestnicy przy herbacie i ciastkach (co do których mieli pewne obawy, jak się później okazało bezpodstawne) podsumowali swoje dokonania oraz dowiedzieli się czym charakteryzuje się wędrownicza służba.

Następnie przyszedł czas na wędrownicze wyczyny. Podczas tego bloku zajęć odbyła się dyskusja, na temat historii trzech osób i ich wyczynów oraz wymiana zdań na temat tego, co dla każdego z uczestników jest jego własnym wyczynem.

Po obiedzie Zapaleńcy wzięli udział w zajęciach mających na celu zobrazowanie najczęściej popełnianych błędów w komunikacji. W tym celu mieli do wykonania krótkie zadania min. pokonanie toru przeszkód z zawiązanymi oczyma polegając na poleceniach drugiej osoby, stworzenie przez członków zastępu z liny kwadratu, zadanie utrudniał fakt iż uczestnicy mieli zasłonięte oczy i tylko jeden z nich mógł wydawać polecenia. W dalszej części zajęć uczestnicy poznali sposoby rozwiązywania konfliktów oraz zalety stosowania komunikatu "ja".

Po krótkiej przerwie zastępy wcieliły się w role konstruktorów i budowlańców, których zadaniem było zbudowanie jak najwyższej wieży z… papieru. Niby nic trudnego gdyby nie fakt, że do dyspozycji były tylko kartki papieru i taśma klejącą, która po kilku minutach została im odebrana. Mimo to uczestnicy wykorzystali swoją kreatywność i dokończyli budowę.

Gdy emocje opadły przyszedł czas na zapoznanie się z "harcerskim egzaminem dojrzałości" czyli z Próbą Wędrowniczą. Uczestnicy zapoznali się z jej wymaganiami oraz stworzyli przykładową próbę. Następnie zapoznali się z kolejnym wędrowniczym instrumentem metodycznym jakim są Znaki Służby oraz przygotowali plan jego zdobycia.

Po kolacji przyszedł czas na bardzo emocjonujący wieczór. Najpierw uczestnicy podczas gry planszowej wcielili się w rolę osadników, którzy walczyli o dominację na Catanie, planując strategię oraz poznając przy tym wędrownicze formy pracy.

Po zaciętej rozgrywce przyszedł czas na jeszcze bardziej zażartą dyskusje pomiędzy uczestnikami a kadrą warsztatów. Podczas niej uczestnicy zostali zaznajomieni z krytycznymi opiniami osób niebędących harcerzami. Ich zadaniem była obrona wizerunku harcerstwa w XXI wieku. Swoje zadanie wykonali bardzo dobrze, wykorzystując zarówno wiedzę zdobytą podczas warsztatów jak i swoje wcześniejsze doświadczenia. Podczas dyskusji uczestnicy wykazali się umiejętnością obrony swojego zdania oraz dali świadectwo swojej harcerskiej dojrzałości.

Gdy dyskusja dobiegła końca nastąpił bardzo ważny moment dla czterech uczestniczek warsztatów z 19 DH z Jaszczwi. Przy płomieniach ogniska i pochodni otrzymały one Naramienniki Wędrownicze, stając się pełnoprawnymi Wędrownikami.

Dalszą część wieczoru upłynęła przy wspólnym śpiewie oraz zabawie. Kolejny dzień zaczął się od uczestnictwa we mszy świętej, podczas której uczestnicy otrzymali podziękowania za pomoc którą udzielili poprzedniego dnia przy pracach porządkowych.

Po mszy przyszedł czas na zajęcia mające na celu poznanie podstawowych zasad organizowania i planowania czasu oraz zapoznanie się z budową próby na stopień HO. Podczas tych zajęć uczestnicy poznali metody usprawniające organizację czasu min. Macierz  Eisenhowera oraz metodę określania priorytetów ABCDE. Uczestnicy poznali także metodę SMART służącą do określania celów, którą wykorzystali następnie przy tworzeniu kart prób na stopień HO.

Na zakończenie przyszedł czas na podsumowanie, podczas którego  Zapaleńcy mieli okazję ocenić swoją pracę podczas warsztatów. Jako pamiątkę uczestnictwa w warsztatach otrzymali przypinki do mundurów z logiem warsztatów.

pwd. Łukasz Wójcik

Dla drużynowych

WARTO ZAJRZEĆ

AKCJA 1,5% DLA ZHP