Komenda Hufca ZHP Krosno im. Jana i Stanisława Magurów

19 Drużyna Harcerska w hołdzie Niepodległej

Obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez 19 Drużynę Harcerską im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi miały w tym roku szczególną oprawę. Rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, którą odprawili Ksiądz Proboszcz Tadeusz Madej oraz kapelan Hufca Ojciec Patryk Jankiewicz. Po mszy, tradycyjnie już z pochodniami, harcerze przeszli pod pomnik Bohaterów Walki o Niepodległość, gdzie odbył się Apel Poległych.

Została uroczyście wciągnięta na maszt biało-czerwona flaga przy dźwiękach hymnu narodowego, po czym podczas Apelu Poległych upamiętnieni zostali wszyscy bohaterowie walk o niepodległość. Na koniec została złożona wiązanka biało-czerwonych kwiatów. Następnie przyszedł czas na główną część uroczystości. Koncert „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” nie był typowym koncertem, ale wspólnym śpiewaniem pieśni legionowych. Na koncert przyszło liczne grono mieszkańców Jaszczwi, a także zaproszeni przez 19 DH harcerki i harcerze z 2 oraz 4 Drużyny Harcerskiej z Krosna oraz z 7 i 8 Drużyny z Krościenka Wyżnego. Atmosfera tego spotkania była bardzo rodzinna i radosna. Wszyscy włączyli się wraz z harcerzami do śpiewu. Organizatorzy zadbali  o odpowiednią scenografię, a także o stroje z epoki.  Druhny ubrane były w stylowe suknie, a chłopcy mieli na sobie mundury ułanów, legionistów i żołnierzy z okresu walk o niepodległość. Było to dla wszystkich uczestników niezapomniane przeżycie. Na zakończenie koncertu Druh Komendant Hufca Krosno hm Jan Borek wręczył podziękowanie dla 19 DH oraz dla drużynowego hm. Piotra Lubasia z zorganizowanie w sierpniu tego roku inicjatywy „Projekt W” i udziale grupy rekonstrukcyjnej w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy.

Była już godzina 22, kiedy wspólnie drużyny uczestniczące w tym święcie wyszły do lasu na cmentarz z okresu I Wojny Światowej. Tam zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych w Jaszczwi w bitwie do jakiej doszło 7 maja 1915 roku. Na cmentarzu tym spoczywają głównie żołnierze polscy, którzy walczyli w 12 Dywizji Piechoty – jednostki austriackiej składającej się głównie z żołnierzy narodowości polskiej. Odbyło się również tutaj Przyrzeczenie Harcerskie, które złożył druh Kuba Wilusz. Na drugi dzień – 11 listopada, już tradycyjnie harcerki i harcerze stanęli w szranki Harcerskiego Turnieju Strzeleckiego.

Oto wyniki:
Kategoria harcerek i harcerzy młodszych:
I miejsce: Maria Zajdel 42pkt
II miejsce: Aleksandra Hulik 42pkt
III miejsce: Iza Bożek 41pkt

Kategoria harcerek starszych i wędrowniczek:
I miejsce: Brygida Bożek:  50pkt
II miejsce: Ewelina Twaróg: 49pkt
III miejsce: Ewelina Biedroń: 48pkt

Kategoria harcerzy starszych i wędrowników:
I miejsce:
Michał Kołodziej 45 pkt
II miejsce: Jakub Lidwin 45pkt
III miejsce: Damian Nóżka 45pkt

 

GALERIA ZDJĘĆ

Dla drużynowych

WARTO ZAJRZEĆ

AKCJA 1,5% DLA ZHP