Komenda Hufca ZHP Krosno im. Jana i Stanisława Magurów

HARCERSKA GRA TECHNICZNO-SPRAWNOŚCIOWA 2017

Już po raz 17 najlepsze drużyny Hufca Krosno stanęły do rywalizacji w Harcerskiej Grze Techniczno-Sprawnościowej. Ten turniej sprawdza przygotowanie i wiedzę drużyn praktycznie z każdej dziedziny harcerskiej, ale także jest sprawdzianem sprawnościowym i przede wszystkim jest sprawdzianem umiejętności współdziałania, podejmowania decyzji, zaangażowania całego patrolu.

W tym roku piękna pogoda dopisała, więc mogły się odbyć wszystkie konkurencje. W piątek patrole rywalizowały w biegu patrolowym, w którym trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz terenoznawstwa, a przeplatane to było konkurencjami strzeleckimi – łuk, wiatrówka. Tą konkurencję wygrała 19 DH. W nocy patrole wyszły na marsz na azymut. W trudnym terenie mieli wykonać zadania w trzech obszarach poszukiwań. Zadania nie były łatwe, a ostatni patrol schodził z trasy już kiedy świtało. Najlepiej zadania w tej konkurencji wykonał patrol 13 DH.

Rano kolejna konkurencja – cross rowerowy. Tutaj znowu najszybciej całą trasę pokonała 13stka. Najwięcej punktów na HGTS można zdobyć w biegu patrolowym – wiedzowym, w którym patrole musiały wykazać się wiedzą z obowiązujących w ZHP regulaminów, znajomością historii harcerstwa oraz symboliki. Tą konkurencję z dużą przewagą wygrała 4 DH i po czterech konkurencjach patrol „Czwóreczki” objął prowadzenie w klasyfikacji tuż przed 19 DH i 13DH. Kolejną konkurencją była nowość w tym roku – Speedball – niezwykle widowiskowa zabawa paintball’owa. Każdy patrol rozegrał po cztery bitwy na kulki, a kibice w bezpiecznej odległości obserwowali zmagania na specjalnie do tego przygotowanym boisku do gry, bardzo emocjonująco reagując na to co się dzieje. Tą konkurencję wygrał patrol 19 DH. Szóstą konkurencją był bieg sprawnościowy, podczas którego biegnący musieli przeczołgać się pod linkami nie dotykając ich, wyspinać się po drabince na skarpę, trafić lotką do celu, zjechać na tyrolce, przejść przez most linowy i wreszcie trafić to tarczy z wiatrówki. Najszybciej trasę pokonał patrol 19DH ale dzięki celnym rzutom i strzałom to 13DH wygrała tą konkurencję.

W ostatni dzień zmagań uczestnicy wybrali się na rajd terenowy do Łupkowa i Zubeńska. Tutaj rozwiązywali zadania związane z historią tych miejsc, a także wykonali prace społeczne dla schroniska Chata w Łupkowie – nosili wodę, rąbali drewno, plewili grządki, sprzątali teren. Tą ostatnia konkurencję wygrał patrol 19 DH.

Tegoroczny HGTS był bardzo wyrównany i w trakcie jego trwania kilka razy zmieniały się patrole na prowadzeniu.

Ostatecznie wyniki XVII HGTS przedstawiają się następująco:
I miejsce – 19 DH Jaszczew (164,5pkt)
II miejsce – 13 DH Krosno (156,5pkt)
III miejsce – 4 DH Krosno (146,5pkt)
IV miejsce – 8 DH Krościenko Wyżne (127,5pkt)
V miejsce – 5 DH Krosno (126,5pkt)

 

>> GALERIA ZDJĘĆ 1 <<

>> GALERIA ZDJĘĆ 2 <<

WARTO ZAJRZEĆ

AKCJA 1% DLA ZHP