Komenda Hufca ZHP Krosno im. Jana i Stanisława Magurów

Szczep "GÓRSKIE BRACTWO"

27.IV.1990 r. grupka młodych ludzi postanowiła rozpocząć Służbę Bogu i Polsce w szarych mundurach jako Szczep Górskie Bractwo w Krośnie. Szczep powstał przy klasztorze OO. Kapucynów i do dnia dzisiejszego ma tam swoją siedzibę, a przez te kilkanaście lat przewinęło się przez niego ok. 600 osób.

Obecnie liczy on sobie około 90 harcerek i harcerzy, a naszym przełożonym jest zawsze ojciec z klasztoru OO. Kapucynów obecnie jest nim O.Patryk Jankiewicz, kolejno w ciągu lat pracy byli nimi: o. Marian Bąk, o. Józef Mońko, o. Leon Błaszczyszyn, o. Tomasz Pieczko, o. Marek Socha, o. Antoni Kowalski, o. Błażej Strzechmiński, o. Grzegorz Romanowicz, o. Marek Bakierzyński, o. Jacek Siemieniak. br.Marek Lisowski. Od 1990 roku komendantami szczepu byli: wyw. Mirosław Moroń, wyw. Maciej Chudyba, Tomasz Michorowski, Maciej Stanek, Grzegorz Dziekan, Przemysław Barczentewicz, phm. Daniel Boczar pwd. Krzysztof Mięsowicz, Wojciech Pawul (p.o.), pwd. Grzegorz Mięsowicz, phm. Wojciech Kuźmiński. Obecnie funkcję tę pełni pwd. Tomasz Ślemp.

Co roku latem organizujemy obozy letnie, które zazwyczaj odbywają się w Bieszczadach. Są one całkowicie przygotowywane i prowadzone przez nas samych bez pomocy innych osób. Obozy te miały miejsce kolejno w następujących miejscowościach: Stasiane, Zubeńsko, Krywe-Hulskie, Izby, Roztoki Górne (2 razy), Zubeńsko, Tarnawa Niżna, Świątkowa Wielka, Tarnawa Niżna (po raz drugi) oraz Solinka. W ciągu roku organizowane są także różnego rodzaju biwaki, a także zimowiska i rajdy. Poprzez te wędrówki czy wycieczki poznajemy własne okolice, swoje środowisko, a także uczymy się pracy i zabawy w grupie.

Dodatkowymi obowiązkami jakie należą do nas są przeróżne prace przy Klasztorze, np. wszelaka pomoc przy każdych okolicznościowych świętach. W ciągu roku wszystkie harcerki i harcerze pracują w swoich zastępach i drużynach. Zbiórki są prowadzone zarówno w harcówce jak i na świeżym powietrzu, są to np. wypady do lasu. Krąg technik jakimi zajmują się harcerze na samym początku, po przyjściu do drużyny jest bardzo szeroki. Od poznania związku, czym jest, co oznaczają nasze liczne symbole, przez terenoznawstwo, biwakowanie, pionierkę obozową, historię ZHP, przyrodoznawstwo, pierwszą pomoc. Z tego zakresu harcerze zdobywają potrzebną wiedzę, z czasem znacznie ją poszerzając również o miejsce w społeczeństwie, umiejętność pracy w grupie itd., a to może być bardzo przydatne w późniejszym dorosłym życiu. Zdobytą wiedzę teoretyczną jak i praktyczną przekładają na działanie zdobywając stopnie i sprawności których jest bardzo wiele. Szczególne sprawności są zdobywane raz w roku na letnim obozie. Do zadań którymi możemy się poszczycić można również dołączyć corocznie wystawianą drużynę reprezentacyjną. Jest to dla nas wielki zaszczyt, że jako reprezentacja krośnieńskiego Hufca ZHP, liczącego kilkuset harcerzy możemy już od kilku lat to właśnie my prowadzić tę drużynę wraz z hufcowym sztandarem. Najczęściej drużyna ta jest wystawiana na 3 maja, 11 listopada oraz 15 sierpnia i składa się z 24 lub 28 harcerek i harcerzy, pocztu sztandarowego i osoby prowadzącej.

Pracujemy również często całym szczepem, nie tylko drużynami. Raz w miesiącu spotykamy się wszyscy na wspólnym kominku by pośpiewać, pośmiać się w swoim towarzystwie oraz porozmawiać o sprawach najważniejszych dla działalności na kolejne miesiące. Swoją pracą i zabawą staramy się dążyć do osiągnięcia założonych celów, a przy ich zdobywaniu staramy się nie zapomnieć o Bogu i Polsce. Nieść Chętną pomoc bliźnim... tak przyrzeka każdy z nas przy składaniu Przyrzeczenia Harcerskiego.

Szczep tworzą: 3 KGDH "Adventure" im. gen. Józefa Hallera (drużynowy wyw. Kamil Woźniak), 5 KDH-ek "Shenandu" im. Jadwigi Falkowskiej (drużynowa pwd. Joanna Brynecka), 9 KDSH "Gryf" im. Batalionu Szturmowego "Parasol" (drużynowa sam. Karolina Turowska) oraz 13 GDH "Delta" im. Józefa Grzesiaka "Czarnego" (drużynowy pwd. Szymon Kowal).

Dla drużynowych

WARTO ZAJRZEĆ

AKCJA 1,5% DLA ZHP