Historia HGTS
Pomysłodawcą zorganizowania Harcerskiej Gry Techniczno-Sprawnościowej był w roku 2000 hm Piotr Lubaś, który chciał w ten sposób nawiązać do organizowanych wcześniej w Hufcu Krosno Manewrów Techniczno – Obronnych. W zamyśle HGTS miał jednak znacznie szerszy zakres bowiem oprócz konkurencji sprawnościowych oraz technik harcerskich miała być również sprawdzana wiedza z zakresu regulaminów, historii, symboliki itd. – zatem praktycznie z każdej dziedziny harcerskiej.
Jest to zatem współzawodnictwo elitarne dla drużyn, posiadających wysoki poziom organizacyjny i dużą wiedzę harcerską. Do projektu organizacji takiego przedsięwzięcia aktywnie włączyli się ówcześni instruktorzy hufca: Maciej Stanek, Monika Iwanow, Liliana Iwanow, Anna Mikosz, Anna Madej, Piotr Wajs, Marek Wójcik, Grzegorz Dziekan, a w późniejszym okresie Daniel Boczar, Radosław Kasprzyk, Łukasz Zwiercan, Konrad Baran, Maciej Półchłopek, Ola Wojewódka, Przemek Barczentewicz, Łukasz Kafel, Bartek Wojewódka i wielu innych drużynowych i instruktorów.
Pierwszy HGTS odbył się w maju 2000 roku w Czarnorzekach i od początku stał się bardzo popularną imprezą w hufcu Krosno. Pięć kolejnych edycji miało miejsce w okolicach Zamku Kamieniec, kolejna VI edycja odbyła się w Odrzykoniu (przysiółek Piekło), a od roku 2007 miejscem HGTS jest była baza hufca Rymanów w Rudawce Rymanowskiej (wyjątkowo X jubileuszowa edycja odbyła się pod Zamkiem Kamieniec).
Od 2012 roku Harcerska Gra Techniczno-Sprawnościowa odbywa się na Stanicy Harcerskiej w Woli Michowej. Wyjątkiem od tej zasady była XIX HGTS, która w 20. rocznicę pierwszej edycji tego wydarzenia przeniosła się do korzeni pod Zamek Kamieniec.